Får i mit liv

Da vi udelukkende lever vegeratisk her på Dyrelykkegaard avler vi ikke får til slagtning. Vi klipper fårene to gange om året og bruger ulden til strik og filt, og ellers fungerer fårene udelukkende som kæledyr.

Pil
Pil er født her på Dyrelykkegaard og er efter Rosa (se nedenfor). Hendes far er en brun blanding mellem finuld og spelsau, så der er mest spelsau i hende. Hun er fremavlet for at få flere brune får (og dermed brun uld) i flokken, og det ser umiddelbart ud til at være lykkedes. Hun er fra april 2010 og er døbt efter alle de pilegrene Rosa spiste mens hun var med lam. Hun har haft en lidt hård start på livet med et brækket ben kun få dage gammelt, men hun er kommet sig fint og det har blot medført at hun er blevet rigtig tam efter al den kontakt hun har fået.

Hun har arvet sit tillidsfulde, modige og nysgerrige temperament efter sin mor og vi har forsøgt at præge hende til at kunne blive en rigtig favorit på vores besøgsgård.

Se flere billeder af Pil under Galleri (kommer snart)

 

Rosa
Rosa er ca. 2 år og renracet Spelsau. Vi har kendt hende fra lam af, hvor hun gik sammen en stor flok Spelsau som naturpleje i Lyngby. Da vi flyttede fra Lyngby fik vi lov at købe hende med, da vi gerne vil have noget brunt med ind i flokken. En spelsau har både underuld og dækuld - dækulden bliver til nogle rigtig flotte lange lokker.

Af sind er Rosa meget nysgerrig og meget selvstændig. Disse egenskaber fører med sig at hun er den første til at opdage når stødhegnet er slukket, hun er den første til opdage når der er hul i hegnet og er god til selv at finde på ballade. Hun har således flere gange lokket de andre med ind og jage høns og har allerede ødelagt meget hegn. Hun ser det som sin vigtigste opgave at holde katte, høns o.lign. ude af folden og er altid frisk på en gang vild leg i aftenstunden, hvilket hun som oftest har held til at lokke resten af flokken med på.

Et sjovt får!

Se flere billeder af Rosa under Galleri (kommer snart)

 

Flora
Flora er ca. 2 år og indeholder mest racerne Finuld og Gotlandsk pelsfår. Hun er avlet hos mine forældre og flyttede med til Dyrelykkegaard i efteråret 2008. Hun har en dejlig pels med små krøller og er meget mild, sød og nysgerrig af sind.

Hun er en af de første til at lade nysgerrigheden vinde over utrygheden, når der kommer gæster og er børnenes favorit.

Se flere billeder af Flora under Galleri (kommer snart)

 

Nelly
Nelly er ca. 2 år og indeholder racerne gotlænder og spelsau. Hun er avlet hos mine forældre og er efter Sally (et af mine yndlingsfår og sidste lam efter Olivia, som dog er blevet i mine forældres flok). Hun har arvet det gode, rolige temperament og er god at have i flokken.

Se flere billeder af Nelly under Galleri (kommer snart)

 

Smilla
Smilla er efter Lille Pigen (se nedenfor) og indeholder således racerne racerne Gotlænder og Spelsau (mest Gotlænder). Hun er ca. 2 år og har fået lov at flytte med sin mor til Dyrelykkegaard. Hun er kælen og nysgerrig og kommer hurtigt hen og vil snakke, når vi har besøg.

Se flere billeder af Smilla under Galleri (kommer snart)

 

Lille Pigen
Lille Pigen er ca. 3 år og er lam af Columbine (se længere nede). Hun har arvet det gode sind, men kan godt have lidt forbehold overfor nye situationer. Hun er på trods af sin unge alder den næstældste i flokken og har en stærk karakter, der gør at hun ind imellem forsøger at tage førerollen i flokken fra Sif (se nedenfor).



Se flere billeder af Lille Pigen under Galleri (kommer snart)

 

Sif
Sif er en ældre dame på 12 år, og er efter mit første får Olivia (se nedenunder). Jeg vidste med det samme at jeg skulle beholde hende, da hun temperamentsmæssigt var en tro kopi af sin mor. Uden den store indsats var hun fuldt fortrolig med alle mennesker fra start af. Hun har dog udviklet sig til at være et meget roligt og fornuftigt får, der tænker før hun handler, og hun minder mere om sin mormor Mette, der også var et meget roligt får. I kraft af hendes alder er hun flokfører.
Hun var det første får jeg forsøgte at træne - den gang uden klikker, og hun blev rigtig dygtig til at springe. Nu er hun dog også blevet klikkertrænet, hvilket hun også synes godt om.

Se flere billeder af Sif under Galleri

--------------------------------------------------------------------------------------------

Columbine
Jeg mistede desværre Columbine i sommeren 2008 pga. en infektion i hjernen, gjorde hendes højre side mere og mere lam. Jeg gjorde alt hvad jeg kunne for hende og havde dyrlæge til hende i 3 dage - det var desværre ikke nok, og hun måtte til sidst aflives til min store sorg!

Columbine er også 3 år gammel og altså født samme år som Sally. Hun er efter Sif (se nedenunder) og samme far som xxxx. Spelsau-racen er slået meget i gennem på hende, i og med at hun har meget længere pels end de andre. Hun er en meget bestemt dame, og ikke bange for at prøve nye ting. Meget ivrig, men ikke altid så velovervejet. Hun elsker også kæle - faldt en gang i søvn i mine arme, da jeg var ude i stalden om natten for at se på lammefødsler. Er også glad for træning, men bliver nemt hidsig, hvis godbidden falder for langsomt. Er rigtig god til omgængelighed - har kunnet løfte og vende hende altid.

Se flere billeder af Columbine under Galleri

 

Molly
Molly er det får jeg har været mest knyttet til, men også det får jeg har haft i kortest tid. Hun var ikke i samme familie som de andre af mine får, men efter en finuldblanding. Da hendes mor efter noget sygdom mistede den ene pat, og derefter skulle opfostre 3 lam med kun en pat, blev Molly delvist flaskelam. Hun boede hos resten af flokken, men fik mælk flere gange om dagen. Derfor knyttede hun sig meget til mig, og jeg også meget til hende. Hun havde det fint med at gå hos flokken, men så snart jeg fløjtede kom hun løbende. Havde hende tit oppe i haven eller huset hos mig, og var meget glad for hende. Desværre blev hun syg som 1 årig, og på trods af behandling, lå hun pludselig død på marken en morgen. Det var første gang jeg rigtig mærkede sorgen over at miste et dyr, og blev klar over, hvor tæt man egentlig kan knytte sig til dem.

 

Olivia
Olivia var mit eget første får, og ren gotlænder. Hun er efter Mette (se nedenunder), og ud af en trillingeflok. Jeg valgte hende udelukkende, fordi hun havde flest krøller, og tilbragte derefter meget tid med hende. Travede op og ned af villavejene med hende i grime, og havde hende også med på børnedyreskuer. Hun var en meget bestemt dame, og brød ud, hvis den mindste mulighed viste sig (græsset er jo altid grønnere på den anden side). Hun var heller ikke bleg for at komme på besøg i huset. Hun var noget helt for sig selv, og stam"far" til alle mine får. Det er stadig hendes gode sind, jeg leder efter, når jeg vælger nye får til avl. Hun blev xx år gammel.

 

Mette og Tulle
Mette og Tulle var mine forældres første får. Begge gotlandske pelsfår, som vi hentede fra en avler. Min far hentede dem hjem i bilens bagagerum, og jeg var klar på at skulle gå tur med dem samme dag. Skuffelsen var derfor stor, da jeg erfarede at de på ingen måde ville have noget med os at gøre. Vi kunne slet ikke komme i nærheden af dem. Efter mange måneders fodring i spande, som vi holdt i hånden, blev de dog mere og mere tamme. De havde meget forskelligt sind, og især Mette blev tam, mens Tulle altid var lidt nervøs anlagt. Mette er derfor stam"moren" til mine får i dag. De blev begge gamle.



Exam. Dyreadfærdsterapeut

Rikke Laurent Lund Adamsen
Tlf.: 60 89 18 22 - mail: info@dyretrivsel.dk